A Munka Törvénykönyvét illetően
- az egyik változás, hogy a gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadságnapok kivételére a gyermek születését követő 2 hónap helyett 4 hónapig lesz lehetőség. Az említett Mt. módosulással ismételten az a helyzet áll elő, hogy ugyanaz a jogintézmény foglalkoztatási viszonyonként eltérően kerül szabályozásra: a hivatásos, illetve a rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyokban állók tekintetében ugyanis az időkorlát változatlanul 2 hónap.
- Ugyancsak módosul az Mt. a dolgozói munkavégzés alóli mentesülési esetkörei tekintetében, melyek kiegészülnek a választásokon való részvétel lehetőségének fizetett távollét útján történő biztosításával. Amennyiben a dolgozó munkaideje a választás napján a 8 órát meghaladjam a jövőben az ilyen esetekre az Mt. 2 óra távolléti díjjal fizetett munkavégzés alóli mentességet biztosít.
A november végi 120-as számú Magyar Közlönyben kihirdették a munkáshitel részletszabályait rögzítő 372/2024. (XI. 29.) Kormányrendeletet is:
- A maximum 4 millió Ft összegű kamatmentes, legfeljebb 10 éves futamidejű szabadfelhasználású hitel feltételei különösen a 17-25 év közötti életkor, a legalább 20 órás foglalkoztatás, illetve az, hogy az igénylő nem felsőfokú végzettségű, illetve nem állhat érvényes hallgatói vagy tanulói jogviszonyban a felsőoktatásban, valamint legalább 5 év magyarországi tartózkodást vállal.
- A munkáshitel gyermekvállalási támogatást is magában foglal: a hitelfelvételt követően született első gyermek után a hiteltörlesztés felfüggeszthető, illetve a második gyermek után a fennálló tartozás felét míg a harmadik gyermek születése esetén a teljes hiteltartozást elengedik.
- Fontos tudni azonban, hogy a törlesztőrészleteken felül egyéb költséggel is párosul a hitel igénybevétele: a törlesztőrészlet mellett ugyanis úgynevezett kezességvállalási díjat is kell fizetniük a hitelt felvevőknek. Ennek mértéke évente a kezességgel biztosított fennálló kötelezettség összegének 0,5 százaléka.
FRSZ Jogsegélyszolgálat