Úgy tűnik, 175 ezer forint alatt marad a magyar minimálbér jövőre: ez az egyetlen, ami biztosnak látszik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) szerdai ülése után, amelyen ismét a legkisebb hazai bérekről egyeztettek a munkaadói, és a munkavállalói szervezetek, valamint a kormány képviselői – írja a Népszava.
Úgy tűnik, 175 ezer forint alatt marad a magyar minimálbér jövőre: ez az egyetlen, ami biztosnak látszik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) szerdai ülése után, amelyen ismét a legkisebb hazai bérekről egyeztettek a munkaadói, és a munkavállalói szervezetek, valamint a kormány képviselői. Megállapodás ugyan továbbra sem született, az álláspontok viszont valamelyest közeledtek, bár még mindig igen távol állnak egymástól. A szakszervezetek 7,5 százalékos emelést szeretnének, a munkáltatók legfeljebb 3 százalékos növelést látnak lehetségesnek. Előbbi 173 ezer, utóbbi 166 ezer forintra növelné a jelenleg 161 ezer forintos minimálbér bruttó összegét. Ez a munkaadók részéről jelentős elmozdulás, hiszen két hete még egyáltalán nem láttak emelésre lehetőséget. Igaz, ezt az inflációkövető növelést most is csak akkor látják lehetségesnek, ha a kormány 2 százalékkal csökkenti a munkáltatói járulékokat. A kormány továbbra sem fejtette ki álláspontját.
A Népszava cikke kiemeli, hogy a magyar minimálbér jelenleg a legalacsonyabb a V4-es országok közül, de a forint mélyrepülése miatt euróban mérve még Románia is leelőzte a magyarországi legkisebb bért. A régióban így már csak a bolgár minimálbér alacsonyabb a magyarnál. Vásárlóerőparitáson mérve kevésbé rossz a helyzet: a V4-ek körében Magyarország a mezőnyből kiemelkedő Lengyelországot követve Csehországgal lényegében egy szinten van, és kissé megelőzi Szlovákiát.
Minimálbér: a munkáltatók csak adócsökkentés esetén emelnének - NÉPSZAVA
V4-es sereghajtó
A magyar minimálbér jelenleg a legalacsonyabb a V4-es országok közül, de a forint mélyrepülése miatt euróban mérve még Románia is leelőzte a magyarországi legkisebb bért. A régióban így már csak a bolgár minimálbér alacsonyabb a magyarnál. Vásárlóerőparitáson mérve kevésbé rossz a helyzet: a V4-ek körében Magyarország a mezőnyből kiemelkedő Lengyelországot követve Csehországgal lényegében egy szinten van, és kissé megelőzi Szlovákiát. A román legkisebb bér ebben az összehasonlításban kifejezetten jól, második helyen szerepel, de ennek az is oka, hogy 2018-ban a keresetek adózási elszámolásával kapcsolatos korrekciókat vezettek be, amelyek mintegy 20 százalékos bruttó béremelkedést mutattak a statisztikában.
A Munkástanácsok Országos Szövetségének beszámolója szerint: „A munkavállalói oldal hangsúlyozta, hogy figyelembe kell venni azt is, hogy a legalacsonyabb keresetűeknél másként áll össze a fogyasztói kosár, abban sokkal nagyobb súllyal szerepelnek az élelmiszerek és a lakhatás költségei; a jövedelem jelentős része ezekre megy el. Ezért esetükben nem lehet az általános inflációval, azaz 3 százalékkal számolni, mivel az élelmiszerek drasztikusan, 15-20 százalékkal is drágultak. A minimálbér emelés mértékének meghatározásakor erre is tekintettel kell lenni. Ha a kormány csökkentené a személyi jövedelemadót, akkor elég volna egy kisebb bruttó emelés is, hiszen a nettó jövedelmek így erőteljesebben emelkednének.”
További részletek a MOSZ honlapján: