Eredetileg 2020-tól háromévente ismétlődő, hathavi illetménynek megfelelő javadalmazásról volt szó, amelyet jogszabályban rögzítettek volna. Azonban eddig egyetlen alkalommal, 2022 februárjában, a választások előtt kapta meg a rendvédelmi hivatásos állomány.
– Egyértelműnek tűnik, hogy a politikai vezetés legfelsőbb szintjén született döntés a 2026-os kifizetésről – mondta a rendőrség hivatásos állományának szánt fegyverpénzzel kapcsolatban a Népszavának Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ) főtitkára.
A kormány ugyanis, mint arról beszámoltunk, csak a jövő tavaszi választások előtt készül ilyen juttatást adni. (A kabinet még 2019-ben döntött úgy, hogy külön juttatással elismeri a „fegyveres testületeknél szolgálatot teljesítők hivatástudatát”. Eredetileg 2020-tól háromévente ismétlődő, hathavi illetménynek megfelelő javadalmazásról volt szó, amelyet jogszabályban rögzítettek volna. A fegyverpénzt végül két év csúszással, eddig egyetlen alkalommal, 2022 februárjában, a választások előtt kapta meg a rendvédelmi hivatásos állomány).
Törvény végül nem született erről, és a belügyi tárca tavaly novemberen jelezte, hogy 2026 elején érkezik majd a pénz. Hogy miért nem 2025-ben, arról Pongó Géza szerint a Belügyminisztérium tavaly novemberben csak annyit közölt velük, hogy „idén nincs erre forrás”. Pongó szerint bár a juttatás örvendetes, ezzel megint az a baj, hogy láthatóan politikai döntés született a kifizetésről és a testület semmilyen garanciát sem kap arra, hogy később is rendszeresen számíthat ilyen támogatásra.
Hozzátette: ha a belügyi tárcán múlik, valószínűleg törekedtek volna arra, hogy valamilyen jogszabályi keretbe foglalják a pluszpénzt.
A másik fő baj, mondta, hogy ismét csak a hivatásos állomány jut ilyen összeghez, míg a rendőrségi állomány nem hivatásos része – a munkavállalók nagyjából harmadát kitevő rendvédelmi igazgatási alkalmazottak (riasz), a fegyveres biztonsági őrök – nem, ami igen komoly bérfeszültséget jelent. 2022-ben az 50 ezer fős testületből úgy 13-14 ezer munkavállaló nem kapott az akkor fejenként 2,7 millió forint körüli összegből. (Az akkori költségvetés bő 90 milliárd forintot költött el a választások előtt fegyverpénzre.)
„Könnyen előfordulhat, hogy egy kapitányságon az egyik egyenruhás kap ilyen juttatást, míg egy másik dolgozó, aki nagyon hasonló jellegű munkát végez, nem”.
Pongó Géza hozzátette: jellemző példa volt, amikor 2019-ben a kormányzat egy félmillió forintos egyszeri juttatást fizetett ki a testület tagjainak. „Akkor a főkapitányságokon a két ünnep között berendelték a gazdasági területen dolgozókat és nekik kellett kiemelt gyorsan elkészíteni az ehhez szükséges kimutatásokat. Majd utána pont ők nem kaptak egy fillért sem”.