Kolléganőnk egy vidéki rendőrkapitányság referensi beosztásából átrendelésre került a vármegyei rendőr-főkapitányság személyügyi alosztályára. Az átrendelés többször megismétlődött és az folyamatos volt. Az átrendelés ideje alatt a ténylegesen végzett feladatai megegyeztek egy főkapitánysági kiemelt főelőadó (szakirányító) feladataival, így foglalkoztatásával nem az átrendeléshez (Hszt. 60.§) szükséges, egy meghatározott feladat ellátása történt meg, hanem ténylegesen egy másik, a kiemelt főelőadói beosztás feladatait végezte.
Miért nem mindegy? Az átrendelés (Hszt. 60.§) kizárólag meghatározott szolgálati feladat teljesítésére szolgáló jogintézmény, s nem leplezheti a megbízást (Hszt. 71.§).
Előbbi létjogosultsága egy konkrétan meghatározható, időben behatárolható feladat ellátása, személyügyi területen például egy létszámleépítés végrehajtásakor vagy egy nagyobb átszervezéssel járó személyzeti munka esetén merülhet fel, s nem alkalmazható pusztán azért, mert ez alperesi munkáltatóra nézve kedvezőbb illetményszabályokkal jár. A jogszerű átrendelés esetén ugyanis a hivatásos állomány tagja a beosztási illetményre és hivatásos pótlékra az eredeti szolgálati beosztása szerinti mértékben lenne jogosult (31/2015. (VI.16.) BM rendelet 33.§ (3) bekezdés), tehát az illetménye változatlan marad.
Megbízás esetén azonban, ha a megbízott személyt az eredeti szolgálati beosztás ellátása alól mentesítették, részére a megbízással betöltött szolgálati beosztás figyelembevételével megállapított illetmény jár, amely nem lehet kevesebb az eredeti illetményénél.
Tekintettel arra, hogy kolléganőnk a rendőrkapitányságról elkerült, az ottani munkáját egyáltalán nem végezte, munkája kiemelt főelőadói volt, így a mentesítése megtörtént, s a magasabb beosztás ellátása okán illetménykülönbözetre vált jogosulttá!
A fenti tényeken és gondolatmeneten alapuló szolgálati panaszunk természetesen elutasításra került, majd másfél év pereskedés után igazunkat egy a mai napon kézbesített jogerős ítélet bizonyítja. Kolléganőnk által megnyert illetménykülönbözet és annak késedelmi kamatainak összege több mint 5 millió forint.
Szóval nem mindegy, hogy átrendelés vagy megbízás, utóbbi éppen ezen összeggel ért többet.
Ismerős a téma, hasonló cipőben jársz? Keresd az FRSZ Jogsegélyszolgálatát!
Budapest, 2025. április 10.
dr. Tordai Gábor