logo

BÉT ülés: illetményemelés nem, csak fegyverpénz várható 2026-ban

2025.05.26.

A rendvédelmi szakszervezetek kezdeményezésre 2025. május 22-én megtartott Belügyi Érdekegyeztető Tanács (BÉT) ülésen elhangzottakról ez úton tájékoztatjuk tagságunkat.
A BÉT ülésen minisztériumi részről Kovácsné dr. Szekér Enikő személyügyi helyettes államtitkár asszony elnökölt. Szakszervezetünket az ülésen Pongó Géza főtitkár úr és Dávid Tibor főtitkár-helyettes úr képviselték.

Bérek, juttatások

Az ülésen elhangzott minisztériumi tájékoztatás szerint se az idei, azaz 2025. évben, de 2026-ban sem számíthat a rendvédelmi állomány illetményemelésre, mivel a költségvetésben ilyen tétel, illetve keretösszeg nem szerepel. A 2026. évi költségvetésben kizárólag az úgynevezett „fegyverpénz” kifizetése van betervezve, várhatóan az év elején. A részletszabályok 2025.második félévben kerülnek kimunkálásra, de ami a rendőrséget illeti, úgy a Hszt. hatálya alá tartozó hivatásos szolgálati jogviszonyban állók, valamint a határvadászok fognak részesülni a kormányzati elképzelések szerint a 6 havi illetmény, pontosabban távolléti díj összegű szolgálati juttatásban. A 2022-ben folyósított szolgálati juttatáshoz hasonlóan a 3 év szolgálati idő lesz ismételten az alapvető kritérium a fegyverpénzre való jogosultságnak.

A fegyveres biztonsági őrökkel – ahogy 2022-ben, sem – 2026-ban sem számolnak a fegyverpénzre jogosultságot illetően, holott ők is fegyveres szolgálatot látnak el! A minisztériumi tájékoztatás szerint, bár a köznyelvben a fegyverpénz elnevezés terjedt el, de a 6 havi juttatás 2022-ben és jövőre is „szolgálati juttatás”, ami a változatlan kormányzati elképzelés, szándék szerint kizárólag a Hszt. hatálya alá tartozó, a szolgálat ellátását akár az életük kockáztatásával vállalt esküvel teljesítő személyi körbe tartozók részére kerül folyósításra. A fegyveres biztonsági őrök más foglalkoztatási jogviszonyban, jellemzően munkaviszony keretében látják el a feladataikat.

Természetesen minden eszközzel azon leszünk, hogy a „fegyverpénz”, „szolgálati juttatás”, vagy legyen bármilyen elnevezés, de a 6 havi illetményben/távolléti díjban a fegyveres biztonsági őrök is részesüljenek. Mint ahogy nem tudjuk elfogadni azt sem, hogy az ugyancsak a Hszt. hatálya alá tartozó, a hivatásos szolgálati jogviszonyban állók munkáját kiegészítő, segítő rendvédelmi alkalmazottak, valamint munkavállalók általános béremelése immáron negyedik, jövőre már az ötödik éve lesz, hogy nem emelkedik. Pontosabban kizárólag az éves kötelező minimálbér, garantált bérminimum szintre történő elmaradhatatlan emelést kapják meg azok, akiknek annyira alacsony a havi illetménye, munkabére, hogy még az országos legalacsonyabb szintet sem éri el. A BÉT ülésen ismételten elhangzott, hogy a rendvédelmi alkalmazottak, valamint a munkavállalók béremelésére se az idén, sőt még 2026-ban sincs kilátás! Mint ahogy nincs betervezve sem a rendvédelmi illetményalap (több mint másfél évtizede 38.650,- Ft), sem egyéb juttatások (mint pl. a cafetéria) összegének megemelése sem.

A rendvédelmi alkalmazottak és munkavállalók egyre tarthatatlanabb – a kollégák elkeseredését, és őket egyre inkább a rendvédelmi szféra elhagyására késztető – bérhelyzetére ismételten felhívtuk a figyelmet a BÉT ülésen, szorgalmazva a „civil” foglalkoztatottak bérhelyzetének javítása érdekében szükséges kormányzati intézkedések mielőbbi megtételét, a belügyi tárca közbenjárását ennek érdekében mert azt nem tartjuk elegendőnek és elfogadható válasznak, hogy a minisztérium is látja a rendvédelmi alkalmazottak és munkavállalók problémáját.

Folyamatban lévő Hszt. módosítás

A minisztériumi tájékoztatás szerint a héten került elfogadásra az a törvénymódosítási csomag, ami a Hszt. rendelkezéseit is érinti. Pozitív változás, hogy a rendvédelmi egészségkárosodási ellátásban jelenleg részesülők ellátásának összegét 2 ütemben (első ütemben még az idén ősszel, majd a második ütemben 2026-tól) korrigálásra kerül az elmúlt időszakban a hivatásos szolgálati jogviszonyban állókat érintően végbement illetmény, illetve pótlékemelések figyelembevételével. Mint ismeretes a rendvédelmi egészségkárosodási ellátás jogintézményének bevezetése óta mindezidáig az a szabály érvényesült, hogy az ellátás összege csak a rendvédelmi illetményalap emelése esetén változik. A rendvédelmi illetményalap pedig, mint tudvalevő több mint 15 év stagnál. A most elfogadott és hamarosan hatályba lépő törvénymódosítás (Hszt.) szabálya szerint a hivatásos pótlék, stb., vagyis az illetményelemek összegének emelkedése is érinteni fogja a rendvédelmi egészségkárosodási ellátás összegét. Szakszervezetünk még az említett Hszt. módosítás véleményezése során kérte, hogy pontosítsák a jogszabályszöveget a szerint, hogy a pozitív jogszabályváltozás a már jelenleg rendvédelmi egészségkárosodási ellátásban részesülők ellátására is alkalmazandó, azaz a már folyósított ellátások is a módosítás hatálybalépésétől kerüljenek megemelésre (pl. 2022. szeptemberben, majd 2024. januártól is jelentősen emelkedett a hivatásos pótlék mértéke, ami komolyan javítaná az egészségkárosodási ellátottak juttatását a jövőre nézve). A minisztériumi tájékoztatás szerint BM rendeletben fogják egyértelműen leszabályozni a rendvédelmi egészségkárosodási ellátás átszámításának részleteit.

Ugyancsak az említett törvénymódosítási csomagban rendezik a hivatásos szolgálati jogviszonyban állók kedvezőbb „civil” TB szabályainak átkonvertálását, nevezetesen, hogy a 24 hetes szülési szabadság idejére a hivatásos állományúak is részesüljenek az általános TB szabály szerinti CSED adómentességben.

Ruházati témák

A BM tájékoztatása szerint május 31-ig megtörténik a pénzben kifizetendő éves ruházati utánpótlás (ruhapénz) utalása a kollégák részére.

Az ülésen is szó esett az állomány köréből rendszeresen érkező, elsősorban a szolgálati bakancsot érintő negatív tapasztalatokról, de más problémákról is, mint egyes ruházati termékek anyagösszetétele (bőrirritációt okozó műszálas pulóver, stb.), ruhacikkek magas ára, főként ismételten a bakancs vonatkozásában, ami az általános dolgozói vélemény szerint eltúlzottan drága, viszont silány minőségű.
Az ülést megelőzően már sor került a BM gazdasági szakterület, valamint a BÉT munkavállalói oldal között egy ruházati témájú, ruházati problémákat megtárgyaló megbeszélésre, melynek folytatására ígéret született. A konstruktív közös munka folytatásához abban állapodtunk meg, hogy a rendvédelmi szakszervezetek felvetései írásban is megküldésre kerülnek a BM gazdasági szakterület képviselőinek a részére, melynek mentén tovább folyhat a ruházati problémák és megoldási lehetőségük vizsgálata, illetve remélhetőleg hatékony intézkedések meghozatala.

Az FRSZ részéről a ruhapénz összegének felemelését, a természetbeni ellátás körében az egyéni igényeknek való teret adást (bizonyos szolgálati formáknál, mint a közlekedésrendészet, nem a gyakorló ruházatra lenne szükség, vagy pl. kék ingre, évente és kötelezően, hanem fehér ingre, sapkára, stb.), továbbá a számlával történő elszámolás körébe tartozó ruházati cikkek, illetve tételek körének bővítését (varratási költségek) szorgalmazzuk. Emellett a rendvédelmi alkalmazottakat számára is biztosítani kellene „riadócsomagot”, illetve rájuk is ki kellene terjeszteni a ruhapénz ellátást, annak okán is, hogy vannak szolgálati feladatok, amikor a Riasz.-os állomány is „be van rendelve” a hivatásos kollégákhoz hasonlóan, ami véleményünk szerint indokolttá teszi a hivatásosokhoz hasonló ruházati térítési rendszer bevezetését. A ruházati problémák, minőségi kifogások okán szakszervezetünk álláspontja szerint általános és széleskörű felmérésre lenne szükség az állomány körében a ruházati minőségi, stb. észrevételeket, véleményeket illetően: hasonlóan, mint a teljesítményjuttatás rendszerére vonatkozó felméréshez!

Megbízási díj – céljuttatás

Mindenki által ismert, hogy 2025. január 01-jével alapvető alkotmányos jogokat megsértve hatályon kívül helyezték a munkakörbe nem tartozó feladatok ellátásáért járó megbízási díj folyósításának esetkörét, vagyis a Hszt. 71. § (1) bekezdés c) pontját. És bár ezzel szinte napra egyezően, egészen pontosan 2 nappal az előttől bevezetésre került a „céljuttatás” jogintézménye, ami olyan rendkívüli, célhoz köthető feladat ellátásáért fizethető megállapodás alapján a hivatásos állomány tagja részére, amelynek teljesítése a szolgálati feladatok ellátásából adódó általános munkaterhet jelentősen és tartósan meghaladja.

A BÉT ülésen az ORFK részéről résztvevő személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, Dr. Pozsgai Zsolt r. vezérőrnagy úr arról adott tájékoztatást – hangsúlyozva, hogy a céljuttatás nem a c) pontos megbízási díj jogutódja – hogy bizonyos feladatokra, mint pl. az ideiglenes útlevélkezelői csoportban résztvevő kollégák, rendészeti tanulók mellett mentori feladatokat ellátók többlet munkája tekintetében kerül alkalmazásra a rendőrségen a céljuttatás. Más esetekben, mint pl. az adatvédelmi felelősi teendők, amik a munkáltatói álláspont szerint a feladatot ellátó személy képzettségi, végzettségi szintjéhez igazított feladat, és beleilleszthető az adott szakterületen ellátott alap munkakörbe, a munkaköri leírásba kerül belefoglalásra a feladat, vagyis kiegészítik a munkaköri leírásokat.

Álláspontunk szerint a munkakörbe nem tartozó feladatkör elláttatása a foglalkoztatási jogviszonyokban általánosan érvényesülő szabály, hogy az anyagi ellentételezésre szorul a munkáltató részéről, és hogy ezen alapjogi garanciális szabály egyedül a Hszt. hatálya alá tartozó hivatásosoktól vonta el a jogalkotó, alkotmányos alapjogot sért, ezért a lehetséges jogi eszközökkel élünk a 2025. január 01-jei jogszabálymódosítással szemben!

Pongó Géza főtitkár sk.

A BÉT ülésről szóló főtitkári tájékoztató innen tölthető le.

Archívum

Share This