A Rendőrségi Érdekegyeztető Tanács (RÉT) 2024. 12. 09-ei ülésén napirendre került az illetmények 2025-ben várható alakulása, a létszámhelyzet, a romániai határszakasz schengeni külső határ körébe történő bevonásával kapcsolatos személyzeti intézkedések, a túlóra megváltás és a megbízási díj szabályainak várható módosítása, valamint a munkáltatói lakáskölcsönnel kapcsolatos kérdések.
Az ülésen az FRSZ kezdeményezte, hogy:
- a jövőre várhatóan ismét kifizetésre kerülő, 6 havi illetménynek megfelelő összegű fegyverpénzből a rendvédelmi alkalmazottak, a munkavállalók és a szerződéses határvadászok is részesüljenek;
- a munkába járási gépjármű költségtérítés jelenlegi 18 Ft/km-ről magasabb összegre történő felemelését;
- a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 3 éves nappali tagozatos képzésére vonatkozó jelentkezés felső korhatárának felemelését.
A RÉT ülésen történtekről részletesen az alábbiakban olvasható főtitkári tájékoztatóban számolunk be.
A RÉT 2024. december 9-én megtartott ülésén megvitatott kérdésekről az alábbiak szerint tájékoztatom tagságunkat.
A tanácskozáson az ORFK részéről: Kovács István r. vezérőrnagy gazdasági országos rendőrfőkapitány-helyettes úr, dr. Pozsgai Zsolt. r. vezérőrnagy személyügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes úr, dr. Czene Csaba r. ezredes úr, az ORFK Személyügyi Főigazgatóság Humánigazgatási Szolgálatának vezetője, valamint Hegedűsné dr. Margita Ágnes r. alezredes asszony az ORFK Hivatal Jogi Főosztály vezetője vettek részt.
Szakszervezetünket az ülésen Pongó Géza főtitkár úr képviselte.
1.) 2025. évi kilátások: illetmény, személyi juttatások, költségtérítések
Sajnos a kb. 1 hónappal ezelőtti, novemberi belügyi érdekegyeztető ülésen elhangzottakhoz hasonlóan a RÉT fórumon sem hangzott el semmi bizakodásra okot adó információ a rendőrség személyi állományának 2025-ben remélt béremelésével kapcsolatban. A RÉT ülésen is csak azt erősítették meg a rendőrség képviselői, hogy 2026. évben lehet számítani egy újabb, a tervek szerint ismét 6 havi illetmény kifizetésére (fegyverpénz) a hivatásos állomány körében.
A fegyverpénz majdani jogszabályi előkészítése során kértük, hogy a szolgálati juttatásban részesítendők körébe a rendvédelmi alkalmazottak és munkavállalók is kerüljenek bevonásra, különös tekintettel a szakmai feladatok összefüggésére, kiemelve a fegyveres biztonsági őrök speciális feladatellátását (fegyverrel látnak el szolgálatot). De nem hagyhatóak figyelmen kívül a szerződéses határvadászok sem.
Természetesen a közelmúltban aláírt 3 éves bérmegállapodás szerinti kötelező minimálbér, valamint garantált bérminimum emelést is végre fogja hajtani a rendőrség azok esetében, akiknek az illetménye/munkabére nem éri el a kötelező szintet. A rendőrségi tájékoztatás szerint novembertől egy kisebb mértékű emelésben részesült a leginkább rászoruló állomány (rendvédelmi alkalmazott, illetve munkavállaló) egy úgymond irányított béremelés révén.
Azonban az előbb említetteken kívül egyéb jövedelem növelésre 2025. évben pillanatnyilag nincs kilátás, ilyen irányú előterjesztés nem ismert.
A rendvédelmi illetményalap sem emelkedik jövőre sem – immár közel két évtizede nem változott az összege – ami pedig számos bérelem, illetve juttatás mértékét hathatósan növelhetné (pl. éjszakai pótlék, készenléti pótlék, ruhapénz, költségtérítések, mint pl. a szemüveg, fogpótlás, stb.).
A munkába járási gépjármű költségtérítés jelenlegi 18 Ft/km-ről magasabb összegre történő felemelésének lehetőségét is kértük megvizsgálni, mivel mint közismert a jogszabályi felső határösszeg 30 Ft/km is lehetne, ezért a költségvetési lehetőségek függvényében megfontolásra javasoltuk az aktuális összeghatár felemelését a jogszabályi minimumról.
Ugyancsak egyre kevesebbet ér a szintén hosszú évek óta változatlanul bruttó 200.000,- Ft összegű éves cafetéria keretösszeg, de sajnos jövőre sem számíthatnak magasabb cafetériára a kollégák.
A személyi állomány jelenlegi (az idei év első 10 hónap bérkifizetéseit alapulvéve kimutatott) átlagbérei az ORFK adatközlése szerint:
- tiszti állomány: 906.000,- Ft
- tiszthelyettesi állomány: 679.000,- Ft
- rendvédelmi alkalmazottak: 429.000,- Ft
- munkavállalók: 385.000,- Ft
- szerződéses határvadászok: 415.000,- Ft
A 2022. augusztusi illetményadatokhoz viszonyítva a pályakezdő tiszthelyettesi bér kb. 266.000,- Ft-ról 463.000,- Ft-ra, a járőrvezetői illetmény kb. 80.000,- Ft-tal, míg pl. egy balesethelyszínelő bére 390.000,- Ft-ról 586.000,- Ft-ra növekedett 2024-re.
2.) Létszámhelyzet, fluktuáció
A RÉT ülésen elhangzott ORFK tájékoztatás szerint 2023-ban kb. 1.400 fő le-, illetve átszerelő kolléga utánpótlását kb. 1.300 fő állománybavételével sikerült nagyságrendileg ellensúlyozni. A rendőrség kb. 52.000 fős létszámát tekintve a fluktuációs mozgás 3 % körüli volt. Az idei évben is ez a kb. 1.000 fő körüli létszámcsökkenés várható, de azt nagyjából orvosolja a 886 fő 10 hónapos átképzős, illetve NKE végzős kinevezése.
A rendőrségi tájékoztatás szerint egyébiránt a helyi rendőri szervek kb. 25 %-a teljesen, 50 %-a pedig megfelelően feltöltött. Az alacsony feltöltöttségű helyi rendőri szervek aránya mindössze 18 %.
Az ORFK tájékoztatás körében szó esett a központi régió megerősítésének témájáról is: nevezetesen, hogy a 2025. februárban a rendészeti szakképzésben végzős állománya a BRFK, illetve a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság állományába fog kinevezésre kerülni, de a későbbiekben segíteni fogják arra irányuló igény, illetve szándék esetén a fiatal kollégák hazakerülését. Az ORFK képviselői elmondták ugyanakkor, hogy például a szakmai előmenetel e szerveknél történő gyorsabbá tételével megpróbálják vonzóbbá tenni a kinevezett kollégák számára a központi régióban történő maradást.
3.) Egyebek
Az ülésen kértük, hogy az ORFK bocsássa rendelkezésünkre a személyi állomány körében információink szerint nemrégiben zajlott teljesítményértékelési elégedettségi felmérés eredményét: mit gondolnak a kollégák a jelenlegi intézményi rendszer hatékonyságáról. Az ORFK képviselőinek elmondása szerint az összesítés jelenleg még zajlik, de ígéretet kaptunk az ülésen az eredmény megismerésére.
Az ülésen rákérdeztünk a romániai határszakasz schengeni külső határ körébe történő bevonásával várható személyzeti intézkedésekre: mi lesz az érintett kollégákkal, mikortól és milyen munkajogi lépések várhatóak. Az ülésen elhangzott ORFK tájékoztatás szerint 4 vármegye (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád, összesen kb 1.200 fő, ebből Hajdú-Bihar kb. 460 fővel) állományát érinti a várható feladat megszűnés (útlevélkezelés, határszolgálati feladatok). Várhatóan e héten (december 12-én) születik végleges döntés, de a kollégák körében már sort kerített a rendőrség egy előzetes tájékoztatás(ok) megtartására az érintett szolgálati helyeken. Ennek keretében már létre is hoztak egy adatbázist a környező területeken betölthető üres álláshelyekről, amiknek a listáját az érintett állomány a belső intranetes hálózaton eléri, és felmérheti a paramétereihez és jövőbeni elképzeléseihez leginkább közel álló, szóba jöhető új szolgálati helyeket/beosztásokat, azokra benyújthatják, előjelezhetik a jelentkezésüket az „átszervezést” előkészítő eljárásban. Mert azt megerősítette az ORFK, hogy átszervezésként kezelik a feladat/beosztás megszűnést, de természetesen majd egyénileg vizsgálandó, hogy ha adott esetben dolgozói részről nem kerül elfogadásra a felajánlott beosztás, úgy azt méltányolható okkal utasította-e vissza, mert csak akkor kerülhet sor a jogviszony felmentéssel (és végkielégítéssel) történő megszüntetésére. A Hszt. szerint a nem méltányolható okból történő beosztás visszautasítás esetén nem felmentéssel, hanem lemondással (és végkielégítés nélkül) szűnik meg a hivatásos szolgálati jogviszony. A „méltányolhatóság” megítélésére sajnos a Hszt. nem ad taxatív felsorolást, jogértelmezést, ezért az adott esetben a felek között eltérő megítélésű lehet. Az ORFK tájékoztatása szerint a döntést követően az állománytábla módosítás hatályosulása 2025. február 16-tól vagy március 01-től várható, de az előzőekben leírtak szerint a „betölthető, választható beosztások listája” már elérhető, a kollégák jelezhetik jelentkezésüket, de sor kerül majd még egy második „pályáztatási” szakaszra, de ha valaki magától nem jelentkezik, akkor a munkáltató is keresni fogja a lehetőségeket, ajánlani fog álláslehetőséget, mert a rendőrség minden kolléga további foglalkoztatására helyezi a hangsúlyt, arra törekednek, hogy mindenkinek legyen munkája, bent maradjon a rendszerben, a szervezetben.
A közelmúltban megkerestük a rendőrség vezetését azzal kapcsolatban, hogy a tiszthelyettesi állományból a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 3 éves nappali tagozatos képzésére jelentkezés jelenlegi 30. életévben maximalizált jelentkezési felső korhatára megemelésre kerüljön. Az ORFK tájékoztatás szerint az életkori limit törvényileg meghatározott, így a kezdeményezésünk meghaladja a rendőrség kompetenciáját. Azon kérdésünkre, hogy azt szakmailag támogatja-e a rendőrség, az ülésen azt a választ kaptuk, hogy az életkori határ emelését munkáltatói oldalról nem látják indokoltnak, illetve levelező tagozaton – aminek 30. életév fölött amúgy is nagyobb a realitása, mivel adott esetben már család mellett kevésbé vállalható be a jövedelemcsökkenés, amivel a nappali tagozaton tanulás esetében számolni kell – 30. életév fölött jelenleg is lehetőség van felsőfokú tiszti tanulmányokat folytatni.
Az ülésen szó esett a Parlament előtt elfogadásra váró újabb Hszt. módosításról is, ami várhatóan 2025. január 01-jétől lép hatályba, és érinti egyrészt a túlóra megváltás szabályait (a Hszt. jelenleg ez év végéig rendelkezik a pénzbeli megváltásról, ami a dolgozó választása szerint működik jelenleg, de a továbbiakban várhatóan állományilletékes parancsnok mérlegelési döntése lesz), de a munkakörbe nem tartozó feladatellátás díjazásának jelenlegi szabályai is módosulnának (ezen megbízási díjazásos esetkör helyébe egy úgynevezett céljuttatási rendszer bevezetését tervezik).
Az ORFK képviselői ugyanakkor megerősítették a novemberi BÉT ülésen is elhangzott azon tájékoztatást, hogy sem a jubileumi jutalom, sem a nyugdíj előtti rendelkezési állomány jogintézménye nem szűnik meg.
A belügyi és rendőrségi érdekegyeztető fórum üléseken már számos alkalommal szó esett a munkáltatói lakáskölcsön éves keretösszegének alakulásáról. Míg a személyenként adható mérték pár éve 5-ről 20 millió Ft-ra emelkedett, az e célra biztosított éves költségvetési keretösszeg nem emelkedett, ami véleményünk, és a kollégáktól hozzánk érkező jelzések szerint nem biztosítja a dolgozói igények megfelelő kielégítését. Az ORFK ismételten ezzel ellentétes számadatot közölt: az ORFK tájékoztatása szerint az idén kb. 570 millió Ft maradt elköltetlen, mégpedig abból az okból, hogy ilyen nagyságrendre nézve nem került igény benyújtásra a személyi állomány részéről!
A Kazincbarcika Rendőrkapitányság vonatkozásában elhangzott, hogy a nem biztonságos munkakörnyezetből rövidesen elköltöztetik a kollégákat, egy szomszédos településen kerül elhelyezésre a kapitányság, és a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság jelenlegi épületét a rendőrség visszaadja a bérbeadónak.
A RÉT ülésen az ORFK gazdasági főigazgatója is megerősítette, hogy a rendőrség tartozásmentesen nyitja a 2025-ös évet.
A RÉT ülésről szóló főtitkári tájékoztató erről a linkről tölthető le.